Pre získanie podrobnejších informácií kliknite na:
- Certifikáty sa vydávajú v medzinárodnom elektronickom systéme TRACES NT (Trade Control and Expert System New Technology). Po spracovaní žiadosti o vydanie certifikátu v internom informačnom systéme inšpekčnej organizácie Naturalis SK, s.r.o. prebehne obojstranná komunikácia so systémom TRACES NT, ktorý prevádzkovateľa a vydaný certifikát zaeviduje a pridelí mu číslo. Týmto číslom bude príslušný certifikát označený a zverejnený vo verejnej databáze ekologických certifikátov, ktorá obsahuje len platné certifikáty.
- Prevádzkovatelia a verejnosť môžu vyhľadávať informácie o certifikátoch v tejto verejnej databáze ekologických certifikátov (kliknite na odkaz).
- Certifikáty, ktoré boli stiahnuté, uplynula im doba platnosti alebo boli nahradené novým certifikátom, nie sú pre verejnosť už dostupné. Z toho dôvodu odporúčame prevádzkovateľom resp. verejnosti si platný certifikát uchovať v elektronickej forme (pdf) alebo tlačenej forme.
- Certifikovať je možné nasledovné registrované činnosti prevádzkovateľa v rámci ekologickej poľnohospodárskej výroby:
- Výroba – rastlinná výroba vrátane výroby osív a iného rastlinného množiteľského materiálu, zberu rastlín z voľnej prírody a pestovania húb; živočíšna výroba, výroba potravín, výroba spracovaných krmív, výroba vína
- Príprava – činnosť, ktorá sa vykonáva na produkte bez toho, aby sa zmenil pôvodný produkt; napríklad porážka, rozrábka, čistenie, mletie, balenie, označovanie
- Distribúcia/Umiestnenie na trh – distribúcia a alebo umiestnenie na trh produktov, ktoré nie sú vyrobené alebo pripravené prevádzkovateľom; je to tiež držba nespracovaných produktov, osív, potravín, krmív atď. na účely predaja, vrátane ponúkania na predaj alebo akákoľvek iná forma prevodu, či už bezplatná alebo nie, a samotný predaj, distribúcia a iné formy prevodu; veľkoobchod, maloobchod a online predaj
- Skladovanie – netýka sa skladovania vstupov (napr. hnojivá, prípravky na ochranu rastlín v prípade rastlinnej výroby alebo krmivá v prípade živočíšnej výroby atď.) alebo skladovania zložiek (napr. múka, soľ, kvasnice na výrobu chleba a pod.) v prípade spracovania
- Dovoz z tretích krajín – ide o dovoz do EÚ z tretích krajín
- Vývoz do tretích krajín – ide o vývoz z EÚ do tretích krajín
- Certifikáty sa vydávajú pre tieto kategórie produktov:
- a) Nespracované rastliny a rastlinné produkty vrátane osív a iného rastlinného množiteľského materiálu (produkty rastlinnej výroby – RV, zber rastlín z voľnej prírody, osivá, huby)
- b) Hospodárske zvieratá a nespracované produkty živočíšnej výroby (produkty živočíšnej výroby vrátane živých hospodárskych zvierat – ŽV)
- c) Spracované poľnohospodárske produkty, ktoré sú určené na použitie ako potraviny (potraviny)
- d) Krmivá (ide o spracované krmivá / kŕmne zmesi, nie objemové krmivá z prvovýroby v rámci RV)
- e) Víno
- f) Ďalšie produkty uvedené v prílohe I k nariadeniu (EÚ) 2018/848 (napr. včelí vosk, vlna – česaná, nečesaná, surové kože)
- Súčasťou certifikátu je Register produktov, v ktorom sú uvedené všetky produkty, resp. činnosti s produktami z ekologickej poľnohospodárskej výroby, o ktorých certifikáciu prevádzkovateľ požiadal v žiadosti o vydanie certifikátu (t. j. uviedol ich v tlačive Zoznam produktov) a spĺňajú požiadavky podľa platnej legislatívy v EPV.
- Podľa platnej legislatívy môže mať prevádzkovateľ pre danú kategóriu produktov vydaný jeden platný certifikát. Preto odporúčame žiadateľom predkladať žiadosť o vydanie certifikátu po vykonaní kontroly hromadne na všetky produkty určitej kategórie produktov, resp. odkontrolované činnosti s produktami z danej kategórie naraz, t. j. v Zozname produktov v jednej žiadosti uviesť produkty rastlinnej výroby, zberu voľne rastúcich rastlín, živočíšnej výroby, výroby potravín, osív, krmív, resp. rôzne činnosti (napr. distribúcia, dovoz, vývoz).
- V prípade žiadosti o certifikát na produkty rastlinnej výroby, zberu voľne rastúcich rastlín, osív a húb je potrebné uviesť v Zozname produktov rok produkcie.
- Platnosť certifikátu pre danú kategóriu produktov je 15 mesiacov od dátumu vydania (v prípade uzavretia zmluvy na dobu určitú alebo ak prevádzkovateľ plánuje odstúpiť od zmluvy uzavretej na dobu neurčitú, sa certifikát vydáva do konca aktuálneho kalendárneho roka, resp. do ukončenia platnosti zmluvy).
- Certifikácia sa opiera o výsledky kontroly vykonanej v roku podania žiadosti; u produktov z kategórie a) Nespracované rastliny a rastlinné produkty vrátane osív a iného rastlinného množiteľského materiálu o kontrolu vykonanú v roku produkcie.
- Ak sa v priebehu roka rozšíri výroba o nový produkt, zabudne sa certifikovať produkt alebo sa zmení zloženie produktu, je potrebné podať žiadosť o vydanie nového certifikátu na tento nový produkt; nový certifikát s doplneným produktom bude mať vyznačený koniec platnosti rovnaký, ako mal pôvodne prvý vydaný certifikát pre túto kategóriu produktov v danom kalendárnom roku, keďže certifikácia sa opiera o výsledky tej istej kontroly; zároveň pôvodne vydaný certifikát už nebude platný, lebo bude nahradený novým certifikátom.
Príklad 1:
Prevádzkovateľ má prvý certifikát v roku 2023 vydaný 25.01.2023 pre určitú kategóriu produktov (napr. nespracované produkty rastlinnej výroby s konkrétnymi 4 produktami) s platnosťou 15 mesiacov odo dňa vydania do 25.04.2024. Následne na základe novej žiadosti na certifikovanie ďalšieho produktu z tejto kategórie produktov dôjde dňa 01.06.2023 k vydaniu nového certifikátu pre tú istú kategóriu produktov nespracované produkty rastlinnej výroby (už pre 5 produktov). Tento nový certifikát bude mať vyznačenú platnosť rovnako najneskôr do 25.04.2024. Pôvodne vydaný certifikát na 4 produkty už nebude platný, pretože bude nahradený novým certifikátom na 5 produktov.
- Keďže prevádzkovateľ môže mať pre určitú kategóriu produktov v TRACES NT vydaný vždy len jeden platný certifikát, vydaním nového certifikátu pre tú istú kategóriu produktov (či už v danom kalendárnom roku alebo v nasledujúcom roku) sa automaticky zneplatní predchádzajúci posledný platný certifikát v TRACES NT vydaný pre túto kategóriu produktov. Prevádzkovateľom preto odporúčame, aby uvedené zohľadnili pri podávaní žiadosti o certifikáciu v nasledujúcom kalendárnom roku, kedy sa pre certifikáciu vyžaduje nová kontrola. To znamená, aby mohol byť prevádzkovateľovi vydaný nový certifikát v ďalšom roku na základe novej kontroly vykonanej v tomto kalendárnom roku (napr. 2024) s platnosťou na nových 15 mesiacov, mal by požiadať o certifikáciu všetkých produktov resp. činností v rámci určitej kategórie produktov, ktoré naďalej vyrába resp. danú činnosť plánuje s touto kategóriou produktov vykonávať.
Príklad 2:
Prevádzkovateľ má na 10 produktov z kategórie produktov c) potraviny a činnosť distribúcia s potravinami vydaný certifikát v novembri 2023, ktorý je platný do 10.04.2024 (z dôvodu, že prvý certifikát v roku 2023 bol vydaný 10.01.2023 a v priebehu roka 2023 boli dopĺňané ďalšie potraviny, pričom stále zostala platnosť do 10.04.2024).
Vo februári 2024 podá žiadosť o certifikovanie 1 nového produktu (potraviny). Pri certifikácii sa prihliada na výsledky kontroly vykonanej v danom roku, t. j. pred certifikáciou musí byť vykonaná kontrola výroby potravín v roku 2024. Podľa výsledkov kontroly sa dňa 15.03.2024 vydá na 1 požadovaný produkt (potravina) nový certifikát s platnosťou 15 mesiacov odo dňa certifikácie, t. j. do 15.06.2025. Tento certifikát však zneplatní predchádzajúci certifikát na 10 produktov (potravín) a činnosť distribúcia s potravinami, čo zrejme nie je pre prevádzkovateľa výhodné.
Z toho dôvodu by mal prevádzkovateľ vo februári 2024 podať žiadosť kompletne na všetky položky, ktoré v rámci kategórie produktov potraviny potrebuje mať certifikované, čiže 10 pôvodných produktov (potraviny), z ktorých v prípade potreby vypustí produkt, ktorý už nebude vyrábať + nový 11-ty produkt + činnosť distribúcia s potravinami. Na základe takto podanej žiadosti bude po nových kontrolách výroby potravín a činnosti distribúcia v roku 2024 vydaný 15.03.2024 certifikát s platnosťou na nových 15 mesiacov do 15.06.2025 na všetky relevantné položky. Následne v priebehu roka môže prevádzkovateľ dopĺňať nové produkty (potraviny) resp. činnosti s potravinami, pričom sa postupuje podľa príkladu 1.
Spôsob vyplnenia tlačív je uvedený v časti Tlačivá / Certifikácia
Pred podaním žiadosti o vydanie certifikátu musí mať žiadateľ uzatvorenú písomnú zmluvu o výkone kontroly a certifikácie s inšpekčnou organizáciou Naturalis SK, s.r.o. a musí byť registrovaný v registri prevádzkovateľov ekologickej poľnohospodárskej výroby na Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom v Bratislave (ÚKSÚP – informácie na www.uksup.sk).
Po uzavretí zmluvy o kontrole a certifikácii a registrácii na ÚKSÚP-e nasleduje povinná kontrola. Počas kontroly inšpektor vypracuje správu z kontroly, ktorá slúži ako podkladový materiál na vydanie certifikátu.
Predaj – nákup produktov (vrátane surovín) v EPV musí byť sprevádzaný certifikátom, ktorý osvedčuje, že daný produkt je v kvalite BIO. Bez platného certifikátu nie je možné zrealizovať predaj – nákup.
Certifikáty na produkty, potraviny, krmivá a osivá sa nevydávajú automaticky. Žiadateľ musí o certifikovanie svojich produktov požiadať certifikačný orgán Naturalis SK, s.r.o. na predpísanom tlačive – Žiadosť o vydanie certifikátu a doložiť ostatné povinné prílohy.
Ku každej certifikácii je potrebné predložiť:
- Žiadosť o vydanie certifikátu (platné tlačivo s pokynmi na vyplnenie nájdete v časti Tlačivá / Certifikácia) – k žiadosti je vždy povinnou prílohou tlačivo Zoznam produktov
- Zoznam produktov (platné tlačivo s pokynmi na vyplnenie nájdete v časti Tlačivá / Certifikácia)
Pri prvej žiadosti o vydanie certifikátu predloží žiadateľ:
- Vyhlásenie žiadateľa o certifikáciu (záväzok klienta) (platné tlačivo s pokynmi na vyplnenie nájdete v časti Tlačivá / Certifikácia)
- Doklad o právnej subjektivite (Výpis z obchodného registra – vhodný na právne účely a nie starší ako 3 mesiace, resp. Osvedčenie o SHR, Živnostenský list)
Ďalej je potrebné predložiť príslušné dokumenty podľa oblasti a predmetu certifikácie:
1. Certifikácia produktov rastlinnej výroby vrátane húb – doloží sa:
- Vyhlásenie o využívaní pozemkov v konverzii (platné tlačivo s pokynmi na vyplnenie nájdete v časti Tlačivá / Certifikácia) – vypĺňa iba žiadateľ o certifikáciu rastlinnej výroby s rovnakými produktami v rôznych štatútoch
2. Certifikácia produktov živočíšnej výroby vrátane hydiny, králikov, raticovej zveri, ošípaných a včiel – doloží sa:
- Vyhlásenie žiadateľa o nákupe zvierat (platné tlačivo s pokynmi na vyplnenie nájdete v časti Tlačivá / Certifikácia) – predkladá sa vždy pri žiadosti o certifikáciu živočíšnej výroby (živé zvieratá alebo nespracované produkty ŽV vrátane polotovarov na výrobu spracovaných potravín)
V prípade certifikácie produktov živočíšneho pôvodu (surové mlieko, syr – polotovar, vajcia) – doloží sa pri prvej žiadosti o vydanie certifikátu resp. po schválení novej prevádzky potvrdenie s uvedením požadovaných výrobkov:
- Potvrdenie RVPS SR o registrácii prevádzkarne potravinárskych podnikov pre potraviny živočíšneho pôvodu (napr. surové mlieko, hrudkový syr)
- Potvrdenie RVPS SR o schválení prevádzkarne pre produkty živočíšneho pôvodu (napr. výrobky z mlieka ako sú žinčica, bryndza)
- Potvrdenie RVPS SR o schválení prevádzkarne na produkciu vajec
- Potvrdenie RVPS SR o registrácii prevádzkarne na malé množstvo netriedených vajec (do 50 ks nosníc)
- Oznámenie ŠVPS SR o pridelení kódu prvovýrobcu vajec (nad 50 ks nosníc)
Okrem toho pri použití produktov z mikroorganizmov vo výrobe (kvasinky, droždie, enzýmy, syridlo, mliečna kultúra) sa pri každej žiadosti o vydanie certifikátu predkladá:
- Vyhlásenie od prevádzkovateľa / predajcu, že použitá zložka vo výrobe nie je vyrobená z GMO, ani pomocou GMO – viď čl. 11 NEPaR (EÚ) 2018/848
– pre účely zákazu GMO v prípade potravín alebo krmív môžu podľa ods. 2 a 3 cit. článku prevádzkovatelia vychádzať z etikiet produktov alebo sprievodného dokumentu (smernica 2001/18/ES, NEPaR (ES) č. 1829/2003 o GM potravinách a krmivách, NEPaR (ES) č. 1830/2003 o sledovateľnosti a označovaní GMO a sledovateľnosti potravín a krmív vyrobených z GMO) – v tom prípade sa požaduje vyhlásenie prevádzkovateľa, že daná potravina alebo krmivo neobsahuje GMO ani nebola vyrobená s pomocou GMO (lebo ten si uvedené musí overiť pri príjme potravín alebo krmív)
– pre účely zákazu GMO, ak nejde o potraviny alebo krmivá, prevádzkovateľ, ktorý používa neekologické produkty zakúpené od tretej strany, požaduje vyhlásenie predajcu, aby potvrdil, že uvedené produkty nie sú vyrobené z GMO ani pomocou GMO (môže ísť aj o vyhlásenie výrobcu, ktoré predložil predajcovi) – viď ods. 4 cit. článku – v tomto prípade predkladá vyhlásenie predajcu
3. Certifikácia potravín – doloží sa podľa typu výrobku rozhodnutie príslušného úradu pri prvej žiadosti o vydanie certifikátu resp. po schválení novej prevádzky:
- Rozhodnutie RÚVZ o schválení výrobnej prevádzky
- Rozhodnutie o schválení činnosti od RVPS SR, resp. Oznámenie o pridelení schvaľovacieho čísla od ŠVPS SR – týka sa rozrábky mäsa
- Rozhodnutie o schválení činnosti od RVPS SR o schválení živočíšnych potravín
Ďalej pri každej žiadosti o vydanie certifikátu sa doloží:
- Zoznam zložiek/látok (platné tlačivo s pokynmi na vyplnenie nájdete v časti Tlačivá / Certifikácia)
- Etiketa/označenie výrobku v súlade s európskou a národnou legislatívou o označovaní
- Vyhlásenie od prevádzkovateľa / predajcu, že použitá zložka vo výrobe nie je vyrobená z GMO, ani pomocou GMO – viď čl. 11 NEPaR (EÚ) 2018/848
– pre účely zákazu GMO v prípade potravín alebo krmív môžu podľa ods. 2 a 3 cit. článku prevádzkovatelia vychádzať z etikiet produktov alebo sprievodného dokumentu (smernica 2001/18/ES, NEPaR (ES) č. 1829/2003 o GM potravinách a krmivách, NEPaR (ES) č. 1830/2003 o sledovateľnosti a označovaní GMO a sledovateľnosti potravín a krmív vyrobených z GMO) – v tom prípade sa požaduje vyhlásenie prevádzkovateľa, že daná potravina alebo krmivo neobsahuje GMO ani nebola vyrobená s pomocou GMO (lebo ten si uvedené musí overiť pri príjme potravín alebo krmív)
– pre účely zákazu GMO, ak nejde o potraviny alebo krmivá, prevádzkovateľ, ktorý používa neekologické produkty zakúpené od tretej strany, požaduje vyhlásenie predajcu, aby potvrdil, že uvedené produkty nie sú vyrobené z GMO ani pomocou GMO (môže ísť aj o vyhlásenie výrobcu, ktoré predložil predajcovi) – viď ods. 4 cit. článku – v tomto prípade predkladá vyhlásenie predajcu
- Vyhlásenie prevádzkovateľa (žiadateľa o certifikáciu), že vo výrobe boli použité iba prírodné aromatické látky alebo prírodné aromatické prípravky vymedzené v čl. 3 ods. 2 písm. c) a v čl. 3 ods. 2 písm. d) bode i) nariadenia (ES) č. 1334/2008 a označené takto v súlade s čl. 16 ods. 2, 3 a 4 uvedeného nariadenia – predkladá prevádzkovateľ, ak vo výrobe používa aromatické látky alebo aromatické prípravky
V prípade certifikácie vína sa okrem toho predloží:
- Vínna karta
- Analytický rozbor vína
- Vyhlásenie k certifikácii vína (príloha k tlačivu Zoznam produktov) – ak prevádzkovateľ žiada o certifikáciu zostatku skladových zásob nafľašovaného BIO vína, ktoré už bolo certifikované certifikačným orgánom Naturalis SK, s.r.o. v období predchádzajúcich 5 rokov; v takom prípade sa k predmetným BIO vínam nepredkladajú žiadne ďalšie prílohy
4. Certifikácia spracovaných krmív / kŕmnych zmesí – doloží sa:
- Osvedčenie ÚKSÚP-u o zápise výrobcu do registra krmív – pri prvej žiadosti o vydanie certifikátu
- Zoznam zložiek/ látok (platné tlačivo s pokynmi na vyplnenie nájdete v časti Tlačivá / Certifikácia)
- Zloženie/etiketa premixov a zmesí
- Etiketa/označenie výrobku v súlade s európskou a národnou legislatívou o označovaní
- Vyhlásenie od výrobcu (dodávateľa) syntetických vitamínov, že syntetické vitamíny sú identické s vitamínmi pochádzajúcimi z poľnohospodárskych produktov – týka sa monogastrických zvierat (hydina, ošípané, kone)
- Schválenie použitia vitamínov A, D, E do výroby od ÚKSÚP-u v Bratislave – týka sa prežúvavcov (hovädzí dobytok, ovce, kozy)
- V prípade živočíšnych prímesí osvedčenie Ústavu štátnej kontroly veterinárnych biopreparátov a liečiv Nitra
5. Certifikácia osív vrátane rastlinného množiteľského materiálu – doloží sa:
- Osvedčenie o uznaní množiteľského materiálu, resp. Osvedčenie o uznaní porastu
- Prihláška a záznam z prehliadky množiteľského materiálu resp. Prihláška na uznávanie množiteľského porastu
- Náveska osiva v súlade s európskou a národnou legislatívou o označovaní
6. Certifikácia balenia a označovania – doloží sa:
- Certifikát produktu, ktorý je predmetom balenia resp. označovania
- Etiketa/označenie produktu v súlade s európskou a národnou legislatívou o EPV
Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/848 sa za ekologický produkt považuje produkt, na ktorom sa uvádzajú pojmy odkazujúce na ekologickú poľnohospodársku výrobu, ak na označení, reklamnom materiáli alebo v obchodných dokladoch sa takýto produkt, jeho zložky alebo kŕmne suroviny opisujú pojmami, ktoré naznačujú kupujúcemu, že produkt, jeho zložky alebo kŕmne suroviny boli vyrobené v súlade s týmto nariadením. Konkrétne, pojmy uvedené v prílohe IV (v SR ekologické, biologické), ich odvodeniny alebo zdrobneniny, ako sú „bio“ a „eko“, sa môžu používať samostatne alebo v kombinácii na celom území Spoločenstva a v ktoromkoľvek jazyku Spoločenstva na označovanie a reklamu produktov, ktoré sú v súlade s týmto nariadením. – čl. 30 ods. 1 NEPR (EÚ) 2018/848 Používanie pojmov odkazujúcich sa ekologickú poľnohospodársku výrobu + príloha IV
- tieto pojmy sa nesmú používať na označovanie, reklamu produktu a v obchodných dokumentoch produktu, ktorý nespĺňa požiadavky stanovené v tomto nariadení – čl. 30 ods. 2 NEPR (EÚ) 2018/848
- nesmú sa používať pri produktoch, ktoré obsahujú GMO resp. pozostávajú z GMO alebo sú vyrobené z GMO – čl. 30 ods. 4 NEPR (EÚ) 2018/848
- môžu sa používať, ak u spracovaných potravín aspoň 95 % hmotnosti poľnohospodárskych zložiek produktu je ekologických – čl. 30 ods. 5 písm. a) bod ii) NEPR (EÚ) 2018/848
- môžu sa používať, ak u spracovaných krmív najmenej 95 % sušiny produktu je ekologických a všetky zložky poľnohospodárskeho pôvodu sú ekologické – čl. 30 ods. 6 písm. b) a c) NEPR (EÚ) 2018/848
- v zozname zložiek sa uvádza, ktoré zložky sú ekologické v rovnakej farbe, veľkosti a štýle písme ako ostatné údaje v zozname zložiek – čl. 30 ods. 5 a 6 NEPR (EÚ) 2018/848
Ak sa používajú pojmy „ekologické“, „biologické“, „eko“, „bio“ na označení výrobku sa uvedie (čl. 32 NEPR (EÚ) 2018/848 Povinné údaje):
- číselný kód inšpekčnej organizácie, ktorej podlieha prevádzkovateľ, ktorý vykonáva poslednú operáciu výroby alebo prípravy – čl. 32 ods. 1 písm. a)
- logo ekologickej poľnohospodárskej výroby Európskej únie (v prípade balených potravín na balení) – čl. 32 ods. 1 písm. b)
- ak sa používa logo ekologickej poľnohospodárskej výroby EÚ, v rovnakom zornom poli ako logo sa uvedie údaj o mieste produkcie poľnohospodárskych surovín, z ktorých je produkt zložený, pričom tento údaj má podľa možností jednu z týchto podôb (čl. 32 ods. 2):
- „Poľnohospodárstvo EÚ“, ak boli poľnohospodárske suroviny vyrobené Únii,
- „Poľnohospodárstvo mimo EÚ“, ak boli poľnohospodárske suroviny vyrobené v tretích krajinách,
- „Poľnohospodárstvo EÚ/mimo EÚ“, ak bola časť poľnohospodárskych surovín vyrobená v Únii a časť v tretej krajine.
Výrazy „EÚ“ alebo „mimo EÚ“ možno nahradiť alebo doplniť názvom krajiny alebo názvom krajiny a regiónu, ak boli všetky poľnohospodárske suroviny, z ktorých je produkt zložený, vyprodukované v tejto krajine a v uplatniteľnom prípade v danom regióne. – čl. 32 ods. 2 druhý pododsek NEPR (EÚ)
Pri označení „EÚ“ alebo „mimo EÚ“ malé množstvá zložiek vyjadrené v hmotnosti sa nemusia brať do úvahy, pokiaľ celkové množstvo týchto zložiek nepresahuje 5 hmotnostných percent celkového množstva poľnohospodárskych surovín. – čl. 32 ods. 2 tretí pododsek NEPR (EÚ) 2018/848
- Výrazy „EÚ“ alebo „mimo EÚ“ nesmú mať výraznejšiu farbu, veľkosť a štýl písma ako názov produktu – čl. 32 ods. 2 štvrtý pododsek NEPR (EÚ) 2018/848
- Označenia (podľa čl. 32 ods. 1 a 2 NEPR (EÚ) 201/848) sa uvádzajú na nápadom mieste tak, aby boli ľahko viditeľné a musia byť jasne čitateľné a nezmazateľné (čl. 32 ods. 3 NEPR (EÚ) 2018/848)
- Číselný kód inšpekčnej organizácie (SK-BIO-002) je umiestnený v rovnakom zornom poli ako logo ekologickej poľnohospodárskej výroby EÚ, ak sa v označení používa – čl. 3 ods. 2 VNK 2021/279
- Miesto poľnohospodárskej výroby poľnohospodárskych surovín, z ktorých sa produkt skladá, sa musí umiestniť hneď pod kód inšpekčnej organizácie SK-BIO-002 – čl. 3 ods. 3 VNK 2021/279
- Logo ekologickej poľnohospodárskej výroby EÚ sa nesmie používať pri spracovaných potravinách uvedených v čl. 30 ods. 5 písm. b) – ak je ekologických menej ako 95 % hmotnosti poľnohospodárskych zložiek a písm. c) – ak je hlavná zložka produkt poľovníctva alebo rybolovu a a všetky ostatné poľnohospodárske zložky sú ekologické a v prípade produktov vyrobených v období konverzie – čl. 33 ods. 1 tretí pododsek NEPR (EÚ) 2018/848
- Pre produkty dovezené z tretích krajín je používanie loga ekologickej poľnohospodárskej výroby EÚ dobrovoľné. Ak sa toto logo uvádza na označení takýchto produktov, uvedie sa na ňom aj údaj o mieste produkcie poľnohospodárskych surovín, z ktorých je produkt zložený. – čl. 33 ods. 3 NEPR (EÚ) 2018/848
- Logo ekologickej poľnohospodárskej výroby EÚ zodpovedá vzoru a pravidlám stanoveným v prílohe V k NERP (EÚ) 2018/848 – čl. 33 ods. 4 NEPR (EÚ) 2018/848
- Vnútroštátne a súkromné logá sa môžu používať pri označovaní, prezentácii a reklame produktov, ktoré spĺňajú požiadavky stanovené v tomto nariadení – čl. 33 ods. 5 NEPR (EÚ) 2018/848
- V SR ide o označovanie grafickým znakom ekologickej poľnohospodárskej výroby, ktoré je dobrovoľné – § 14 ods. zákona č. 282/2020 Z. z. o ekologickej poľnohospodárskej výrobe v zn. n. p., vzor v prílohe zákona
Podľa NEPR (EÚ) 2018/848, Prílohy III, bodu 2.1.1. prevádzkovateľ zabezpečí pri preprave ekologických produktov a produktov z konverzie k iným prevádzkovateľom alebo do iných jednotiek vrátane veľkoobchodníkov a maloobchodníkov okrem iných povinností vyplývajúcich z právnych predpisov Únie aj označenie produktov etiketou, ktorá obsahuje resp. v sprievodnom doklade sa uvádza:
- meno a adresa prevádzkovateľa a, ak sa odlišujú, tak meno a adresa vlastníka alebo predajcu produktu
- názov produktu
- názov alebo číselný kód štátnej inšpekčnej organizácie alebo súkromnej inšpekčnej organizácie, ktorej prevádzkovateľ podlieha a
- v náležitých prípadoch identifikačná značka dávky v súlade s identifikačným systémom schváleným na vnútroštátnej úrovni
Údaje uvedené v bodoch 1. až 4. sa môžu uvádzať výlučne v sprievodnom dokumente, ak taký dokument možno bez pochýb spojiť s balením, kontajnerom alebo dopravou produktu vozidlom. Tento sprievodný dokument musí obsahovať informácie o dodávateľovi alebo dopravcovi.
Poznámka: prevádzkovateľ zabezpečí na etikete resp. v sprievodnom dokumente aj ďalšie údaje podľa bodu 2.1.2. Prílohy III NEPR (EÚ) 2018/848) pri preprave kŕmnych zmesí povolených v EPV a podľa bodu 2.1.3. Prílohy III NEPR(EÚ) 2018/848 pri preprave zmesi osiva krmovín s obsahom ekologického osiva a osiva z konverzie alebo neekologického osiva určitých druhov krmovín povolených ÚKSÚP-om na výnimku.
POTRAVINY
1. Ak aspoň 95 % hmotnosti poľnohospodárskych zložiek produktu je ekologických a výrobok bol vyrobený, balený alebo označovaný na Slovensku, na etikete musí byť uvedené:
- logo ekologickej poľnohospodárskej výroby Európskej únie
- v zornom poli tohto loga musí byť uvedený číselný kód inšpekčnej organizácie SK-BIO-002, ktorou bol výrobok kontrolovaný
- hneď pod kódom inšpekčnej organizácie sa uvedie výraz „Poľnohospodárstvo EÚ“ alebo „Poľnohospodárstvo mimo EÚ“, prípadne „Poľnohospodárstvo SK“
- v názve musí byť uvedené označenie „BIO“
- v zozname zložiek sa uvedie, ktoré zložky sú ekologické a percentuálny podiel jednotlivých zložiek
- dobrovoľný je grafický znak ekologickej poľnohospodárskej výroby
- dobrovoľné je uvádzanie loga inšpekčnej organizácie
- meno a adresa prevádzkovateľa a, ak sa odlišujú, tak meno a adresa vlastníka alebo predajcu (uvedené môže byť aj na sprievodnom dokumente) – bod 2.1.1. Prílohy III NEPR (EÚ) 2018/848
2. Ak má potravina menej ako 95 % ekologických zložiek, ostatné zložky sú povolené podľa nariadenia a výrobok bol vyrobený, balený alebo označovaný na Slovensku potravina sa označuje nasledovne:
- nesmie sa v názve uvádzať označenie ,,BIO“
- nesmie sa uvádzať logo ekologickej poľnohospodárskej výroby Európskej únie – čl. 33 ods. 3 NEPR (EÚ) 2021/848
- výraz ,,BIO“ sa uvádza iba v zložení výrobku a iba pri ekologických zložkách
- zoznam zložiek obsahuje údaj o celkovom percentuálnom podiele ekologických zložiek v pomere k celkovému množstvu poľnohospodárskych zložiek (výraz BIO a označenie percentuálneho podielu sa uvádza v rovnakej farbe, veľkosti a štýle písma ako ostatné označenia v zozname zložiek)
- kódom inšpekčnej organizácie SK-BIO-002
- dobrovoľné je uvádzanie loga inšpekčnej organizácie
- meno a adresa prevádzkovateľa a, ak sa odlišujú, tak meno a adresa vlastníka alebo predajcu (uvedené môže byť aj na sprievodnom dokumente) – bod 2.1.1. Prílohy III NEPR (EÚ) 2018/848
3. Ak aspoň 95 % hmotnosti poľnohospodárskych zložiek produktu je ekologických a výrobok nebol vyrobený, balený alebo označovaný na Slovensku, ale bude sa predávať na Slovenskom trhu, na etikete musí byť uvedené:
- logo ekologickej poľnohospodárskej výroby Európskej únie
- v zornom poli tohto loga musí byť uvedený číselný kód inšpekčnej organizácie, ktorou bol výrobok kontrolovaný
- hneď pod kódom inšpekčnej organizácie sa uvedie výraz „Poľnohospodárstvo EÚ“ alebo „Poľnohospodárstvo mimo EÚ“, prípadne „Poľnohospodárstvo SK“
- v názve musí byť uvedené označenie „BIO“
- v zozname zložiek sa uvedie, ktoré zložky sú ekologické
- dobrovoľné je uvádzanie loga inšpekčnej organizácie
- meno a adresa prevádzkovateľa a, ak sa odlišujú, tak meno a adresa vlastníka alebo predajcu (uvedené môže byť aj na sprievodnom dokumente) – bod 2.1.1. Prílohy III NEPR (EÚ) 2018/848
Jednozložkové potraviny – na obale nemusí byť uvedené zloženie.
PRODUKTY VYROBENÉ V OBDOBÍ KONVERZIE
- s produktmi vyrobenými v období konverzie sa nesie obchodovať ako s produktmi EPV ani ako s produktmi z konverzie – čl. 10 ods. 4 NEPR (EÚ) 2018/848
- nesmú sa označovať ani propagovať ako produkty EPV ani ako produkty z konverzie – čl. 30 ods. 3 NEPR (EÚ) 2018/848
S nasledujúcimi produktmi vyrobenými v období konverzie sa môže obchodovať ako s produktmi z konverzie (čl. 10 ods. 4) a môžu sa označovať a propagovať ako produkty z konverzie (čl. 30 ods. 3 druhý pododsek):
- rastlinný množiteľský materiál (osivá), ak bolo dodržané obdobie konverzie minimálne 12 mesiacov
- potraviny rastlinného pôvodu a krmivá rastlinného pôvodu, ak produkt obsahuje len jednu rastlinnú zložku poľnohospodárskeho pôvodu a bolo dodržané obdobie konverzie minimálne 12 mesiacov pred zberom
- povoľuje sa označenie: ,,z konverzie“ (čl. 30 ods. 3 druhý pododsek)
- označenie nesmie mať výraznejšiu farbu, veľkosť a štýl písma ako obchodný názov produktu, pričom celé označenie má rovnakú veľkosť písma – čl. 3 ods. 1 písm. a) VNK (EÚ) 2021/279
- uvádza sa v rovnakom zornom poli ako číselný kód inšpekčnej organizácie – čl. 3 ods. 1 písm. b) VNK (EÚ) 2021/279
- povinne sa uvádza číselný kód inšpekčnej organizácie (SK-BIO-002), ktorou bol výrobok kontrolovaný
- nesmie sa v názve uvádzať výraz ,,BIO“ a ani v zložení výrobku výraz „BIO“ – čl. 30 ods. 3 NEPR (EÚ) 2018/848
- nesmie sa uvádzať logo ekologickej poľnohospodárskej výroby Európskej únie – čl. 33 ods. 1 tretí pododsek NEPR (EÚ) 2018/848
- dobrovoľné je uvádzanie loga inšpekčnej organizácie
- meno a adresa prevádzkovateľa a, ak sa odlišujú, tak meno a adresa vlastníka alebo predajcu (uvedené môže byť aj na sprievodnom dokumente) – bod 2.1.1. Prílohy III NEPR (EÚ) 2018/848
OSIVÁ
- musí byť uvedený kód inšpekčnej organizácie SK-BIO-002
- v názve sa uvedie termín „BIO“
- kategóriu osív: základné E (generácia E1, E2, E3), certifikované C (generácia C1, C2, C3)
- názov, odroda, číslo dávky, hmotnosť, dátum vzorkovania a informácia o prípadnom použití moridla
- môže sa uviesť logo ekologickej poľnohospodárskej výroby Európskej únie; ak sa uvedie toto logo, je povinné pod kódom inšpekčnej organizácie uviesť označenie miesta pôvodu termínom „Poľnohospodárstvo EÚ“ alebo „Poľnohospodárstvo mimo EÚ“, prípadne „Poľnohospodárstvo SK“
- nepovinný je grafický znak ekologickej poľnohospodárskej výroby pri osivách vyrobených na Slovensku
- nepovinné je uvádzanie loga inšpekčnej organizácie
- meno a adresa prevádzkovateľa a, ak sa odlišujú, tak meno a adresa vlastníka alebo predajcu (uvedené môže byť aj na sprievodnom dokumente) – bod 2.1.1. Prílohy III NEPR (EÚ) 2018/848
Poznámka: pri preprave zmesi osiva krmovín s obsahom ekologického osiva a osiva z konverzie alebo neekologického osiva určitých druhov krmovín povolených ÚKSÚP-om na výnimku sa uvádzajú na etikete resp. v sprievodných dokumentoch ďalšie údaje podľa bodu 2.1.3. Prílohy III NEPR (EÚ) 2018/848
EKOLOGICKÝ HETEROGÉNNY MATERIÁL
- pre výrobu a distribúciu/umiestňovanie na trh množiteľského materiálu z ekologického heterogénneho materiálu platí DNK (EÚ) č. 2021/1189
- požiadavky týkajúce sa balenia a označovania tohto množiteľského materiálu sú uvedené v čl. 7 DNK (EÚ) č. 2021/1189 + príloha I obsahuje informácie na etikete a príloha II (maximálne množstvá v malých baleniach neoznačených a nezapečatených)
KRMIVÁ
1. Ak min. 95 % sušiny spracovaného krmiva je ekologických a všetky zložky poľnohospodárskeho pôvodu sú ekologické, krmivo sa označuje nasledovne:
- logo ekologickej poľnohospodárskej výroby Európskej únie
- v zornom poli tohto loga musí byť uvedený kód inšpekčnej organizácie SK-BIO-002
- pod kódom IO sa uvedie termín „Poľnohospodárstvo EÚ“ alebo „Poľnohospodárstvo mimo EÚ“, prípadne „Poľnohospodárstvo SK“
- v názve sa uvedie termín ,,BIO“
- v zozname zložiek sa uvedie, ktoré zložky sú ekologické
- nepovinný je grafický znak ekologickej poľnohospodárskej výroby pri krmivách vyrobených na Slovensku
- nepovinné je uvádzanie loga inšpekčnej organizácie
Ďalej podľa bod 2.1.2. Prílohy III NEPR (EÚ) 2018/848 sa uvádza:
- v prípade potreby hmotnostný zlomok sušiny:
- celkový percentuálny podiel kŕmnych surovín z EPV
- celkový percentuálny podiel kŕmnych surovín vyrobených v období konverzie
- celkový percentuálny podiel kŕmnych surovín, na ktoré sa nevzťahujú body 1. a 2.
- celkový percentuálny podiel krmiva poľnohospodárskeho pôvodu
- v prípade potreby názvy kŕmnych surovín z EPV
- v prípade potreby názvy kŕmnych surovín vyrobených v období konverzie a
- meno a adresa prevádzkovateľa a, ak sa odlišujú, tak meno a adresa vlastníka alebo predajcu (uvedené môže byť aj na sprievodnom dokumente)
2. Ak má spracované krmivo menej ako 95 % sušiny ekologického pôvodu, krmivo sa označuje nasledovne:
- „možno použiť v ekologickej poľnohospodárskej výrobe v súlade s NEPR (EÚ) 2018/848“
- inšpekčným kódom SK-BIO-002
- nesmie sa uvádzať logo ekologickej poľnohospodárskej výroby Európskej únie
- nesmie sa v názve uvádzať termín „BIO“
- termín „BIO“ sa uvádza iba v zložení krmiva a iba pri ekologických surovinách
Ďalej podľa bod 2.1.2. Prílohy III NEPR (EÚ) 2018/848 sa uvádza:
- v prípade potreby hmotnostný zlomok sušiny:
- celkový percentuálny podiel kŕmnych surovín z EPV
- celkový percentuálny podiel kŕmnych surovín vyrobených v období konverzie
- celkový percentuálny podiel kŕmnych surovín, na ktoré sa nevzťahujú body 1. a 2.
- celkový percentuálny podiel krmiva poľnohospodárskeho pôvodu
- v prípade potreby názvy kŕmnych surovín z EPV
- v prípade potreby názvy kŕmnych surovín vyrobených v období konverzie
- v prípade kŕmnych zmesí, ktoré nemožno označiť v súlade s čl. 30 ods. 6 (čiže nespĺňajú podmienky pre označenie BIO), údaj o tom, že takéto krmivo sa môže v používať v EPV v súlade s týmto nariadením
- meno a adresa prevádzkovateľa a, ak sa odlišujú, tak meno a adresa vlastníka alebo predajcu (uvedené môže byť aj na sprievodnom dokumente)
BALENIE, OZNAČOVANIE
- povinné označenia na etikete ako pri certifikácii výroby spracovaných potravín resp. spracovaných krmív
Obchodníci:
- Ak má prevádzkovateľ zaregistrovanú distribúciu/umiestňovanie na trh, môže na etikety dávať slovenský preklad – dolepky (v názve musí byť bio a tiež v zložkách bio). Na etikete nesmie byť prelepené logo EÚ ani kód IO, ktorá vykonala kontrolu výroby a miesto poľnohospodárskej výroby. V tomto prípade sa neuvádza kód inšpekčnej organizácie SK-BIO-002 ani slovenské logo.
Uvádzanie adresy na etikete:
Na etikete sa uvádza:
- meno a adresa prevádzkovateľa a, ak sa odlišujú, tak meno a adresa vlastníka alebo predajcu produktu (bod 2.1. Prílohy III NEPR (EÚ) 2018/848) – pri balení a doprave ekologických produktov k iným prevádzkovateľom alebo do iných jednotiek vrátane veľkoobchodníkov a maloobchodníkov (uvedené môže byť aj na sprievodnom dokumente)
Logo ekologickej výroby Európskej únie (ďalej „ekologické logo EÚ“) sa používa v zmysle ustanovení NEPR (EÚ) 2018/848 (čl. 32 a čl. 33) podľa prílohy V k tomuto nariadeniu – v predpísanej farebnej verzii, resp. ak nie je vhodné použitie farebnej verzie, môže sa použiť aj v čierno-bielej verzii.
Vzor ekologického loga EÚ:
Pozn.: nesmie sa používať pre produkty v konverzii a určité potraviny a krmivá, pre produkty z tretích krajín a nespracované produkty je logo nepovinné.
Pre používanie kódu inšpekčnej organizácie a miesta poľnohospodárskej výroby platí:
- kód inšpekčnej organizácie (SK-BIO-002) je umiestnený v rovnakom zornom poli ako ekologické logo EÚ, ak sa pri označení používa toto logo
- označenie miesta poľnohospodárskej výroby poľnohospodárskych surovín, z ktorých sa produkt skladá, je umiestnené hneď pod kódom inšpekčnej organizácie
Označenia miesta poľnohospodárskej výroby sú pevne stanovené, uvedie sa jedno z nasledovných:
- Poľnohospodárstvo EÚ (znamená to, že sa poľnohospodárske suroviny vypestovali, vyprodukovali v EÚ)
- Poľnohospodárstvo mimo EÚ (znamená to, že sa poľnohospodárske suroviny vypestovali, vyprodukovali mimo EÚ)
- Poľnohospodárstvo EÚ/mimo EÚ znamená to, že sa časť poľnohospodárskych surovín vypestovala, vyprodukovala v Spoločenstve a časť v tretej krajine)
Označenie „EÚ“ alebo „mimo EÚ“ môže krajina nahradiť, ak sa všetky poľnohospodárske suroviny, z ktorých sa produkt skladá, vyrobili v tejto krajine. V prípade produktov vyrobených na Slovensku sa uvádza Poľnohospodárstvo SK.
Vzor použitia ekologického loga EÚ, kódu inšpekčnej organizácie Naturalis SK, s.r.o. a označenia miesta poľnohospodárskej výroby:
Bližšie informácie o používaní ekologického loga EÚ vrátane rôznych možností grafického zobrazovania nájdete na webovom portáli Európskej Komisie v užívateľskom manuáli EKOLOGICKÉ LOGO EÚ (https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/organic-logo).
V Európskej únii alebo Kórei sa môžu predávať certifikované bioprodukty ako ekologické produkty v jednom regióne
Požiadavky pri dovoze produktov EPV z EÚ do Kórei
1. musia byť splnené požiadavky stanovené NAQS (Národná služba riadenia kvality poľnohospodárskych výrobkov) v Kórei
2. zákaz používania antibiotík pri ekologickej produkcii jabĺk a hrušiek
3. spracované potraviny sú certifikované v zmysle NAQS štandardov a vyrobené v súlade s požiadavkami čl. 25 Act On Promotion of Environmentally-friendly Agriculture and Fisheries And Managment and Support od Organic Foo
Informácie pre vývoz produktov z EPV do Kórei – vystavenie NAQS certifikátu
1. Žiadateľ o vývoz zašle v prípade záujmu žiadosť o NAQS certifikát do kancelárie Naturalis SK, s.r.o. – platné tlačivo s pokynmi na vyplnenie nájdete v časti Tlačivá / Certifikácia / Vývoz produktov z EPV do Kórei – Žiadosť o vydanie NAQS certifikátu
2. Na základe zaslaných údajov certifikačný orgán vystaví NAQS importný certifikát v zmysle postupov platných pre vystavenie tohto certifikátu
UPOZORNENIE:
Podľa požiadaviek Kórejskej republiky sa od roku 2022 evidujú a vydávajú certifikáty NAQS na import produktov EPV do tejto krajiny len elektronickou formou prostredníctvom systému eNAQS. Tento elektronický systém je spravovaný Kórejskou republikou a pre niektoré úkony si vyžaduje súčinnosť s administrátorom systému (autorizáciu).
Upozorňujeme preto prevádzkovateľov, aby riadne a úplne vyplnené tlačivo Žiadosť o vydanie certifikátu NAQS spolu s prílohami predkladali včas s dostatočnou časovou rezervou na jej spracovanie v inšpekčnej organizácii a ako aj na vydanie certifikátu NAQS v systéme eNAQS. Urýchlené konanie zabezpečuje prednostné vybavenie žiadosti v rámci inšpekčnej organizácie, avšak neovplyvňuje vydanie certifikátu v systéme eNAQS, keďže je spravovaný treťou stranou.
Z toho dôvodu inšpekčná organizácia nemôže ručiť za plnú funkčnosť systému eNAQS a pripravenosť kedykoľvek zaevidovať a vydať certifikát NAQS. Je potrebné mať na zreteli, že systém eNAQS môže byť v určitom období mimo prevádzky, resp. nefunkčný (či už z dôvodu údržby, odstraňovania chýb) a tiež je v niektorých prípadoch potrebná autorizácia administrátorom systému eNAQS, čo je mimo dosahu inšpekčnej organizácie.
Po potvrdení certifikátu v systéme eNAQS (t. j. po jeho vydaní prostredníctvom systému eNAQS) nie je možné v ňom vykonávať žiadne zmeny ani dopĺňať prílohy, prípustná je len úprava dátum nakládky alebo vykládky.
Upozorňujeme preto prevádzkovateľov, aby vo vlastnom záujme spolu so žiadosťou predložili všetky relevantné sprievodné dokumenty v požadovanom formáte.
Následne po potvrdení a vydaní certifikátu NAQS je potrebné bez odkladu informovať inšpekčnú organizáciu o zmene dátumu nakládky / vykládky produktov, aby tieto informácie mohli byť včas upravené v systéme eNAQS.
Prevádzkovateľ, ktorý má vydaný platný certifikát na produkty ekologickej živočíšnej výroby a na vývoz z EÚ do tretích krajín, a pre účely vývozu týchto produktov z EÚ do tretích krajín potrebuje doplnkový certifikát osvedčujúci, že dané produkty ekologickej živočíšnej výroby vyrobili bez použitia antibiotík, môže predložiť žiadosť o vydanie doplnkového certifikátu (DC).
Podmienky vydania DC
1. prevádzkovateľ má platný certifikát na produkty ekologickej živočíšnej výroby
2. zákaz používania antibiotík pri ekologickej živočíšnej produkcii
Informácie pre vývoz produktov ekologickej živočíšnej produkcie do tretích krajín – vystavenie DC
1. Žiadateľ o vývoz ekologických živočíšnych produktov zašle v prípade záujmu žiadosť o vydanie DC do kancelárie Naturalis SK, s.r.o. – platné tlačivo s pokynmi na vyplnenie nájdete v časti Tlačivá / Certifikácia / Vývoz produktov ekologickej živočíšnej produkcie do tretích krajín
2. Na základe zaslaných údajov certifikačný orgán vystaví DC v zmysle postupov platných pre vystavenie tohto doplnkového certifikátu